• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

Metoda Krakowska – odpowiednia pomoc terapeutyczna dla dziecka

Metoda Krakowska – odpowiednia pomoc terapeutyczna dla dziecka
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Zaburzenia rozwoju – to w naszych czasach duży problem. Duża liczba dzieci ma problemy związane z należytym rozwojem. Czynników warunkujących może być wiele. Profesjonaliści nie potrafią wskazać decydujących. Jedno jest pewne: takie dzieci potrzebują terapii. Ogromne wzięcie zyskuje terapia Metodą Krakowską. Dlaczego?

Metoda Krakowska – zalety
Rodzice, gdy dowiadują się o trudnościach rozwojowych swojej pociechy są załamani. Wiadomo, że jest to duże zmartwienie. Gdy minie pierwszy szok rodzice zaczynają poszukiwania optymalnej terapii. Wkład rodziców jest nieoceniony i wprost proporcjonalnie przekłada się na pomyślność dziecka. Rozglądając się opiekunowie natrafiają na terapię Metodą Krakowską. Jest to stosunkowo dość młoda terapia. Jej projektantem jest profesor Jagoda Cieszyńska. Przez całe lata pracowała z dziećmi mającymi problem ze słuchem – na tej podstawie rozwinęła założenia terapii pomagającej dzieci z zaburzeniami. Czym cechuje się Metoda Krakowska?

Metoda Krakowska to wspaniała pomoc dla dzieci z autyzmem i Aspergerem. Mnóstwo rodziców z chęcią z niej korzysta. Metoda Krakowska to metoda całościowa. Polega na wspieraniu wszystkich czynności poznawczych dziecka. Jej zadaniem jest przejście dziecka przez wszystkie fazy rozwoju, jak to się dzieje spontanicznie w przypadku dziecka prawidłowo rozwijającego się. Zasadnicze znaczenie posiada nauka czytania. W związku z tym dziecko szybko uczy się czytać. Nie ważny jest wiek – nawet dzieci w wieku 2 lat potrafią nauczyć się czytać. Zręczność czytania ma fundamentalne znaczenie. Dzieci łatwiej akceptują otaczający je świat, jeżeli są zdolne czytać.

Terapia Metodą Krakowską startuje od słuchania specjalnych nagrań na płycie. Ten etap jest dość wymagający, dlatego, że dziecko nie chce współpracować.
Kolejna faza to wykorzystywanie przeróżnych pomocy terapeutycznych dedykowanych dla Metody Krakowskiej. Pomoce terapeutyczne budują w dziecku ważne umiejętności: syntezę wzrokową, pamięć sekwencyjną, szeregowanie, logiczne myślenie, rozpoznawanie emocji oraz inne. Pomoce terapeutyczne wspomniane powyżej wykorzystuje stopniowo. Zaliczamy do nich : gry planszowe, klocki, puzzle i inne.

Metoda Krakowska to odnosząca sukcesy terapia. Warto ją dokładnie, po to aby pomóc swojemu dziecku.
źródło: https://juniora.pl/